Το χειρότερο πράγμα που μπορείς να κάνεις όταν αντιμετωπίζεις τους Warriors είναι να προκαλέσεις τον Kevin Durant και οι Clippers το εμπέδωσαν για τα καλά. Δεν έλεγαν να παραδοθούν με τίποτα και έτσι τον ανάγκασαν να είναι όλο και καλύτερος σε κάθε παιχνίδι, μέχρι που πραγματοποίησε την κορυφαία εμφάνιση της καριέρας του στα playoffs και τους έστειλε σπίτι τους.

Ο Patrick Beverley από τον πρώτο κιόλας αγώνα της σειράς άνοιξε προσωπική κόντρα μαζί του και στον 3ο τον είδε να απαντάει στις προκλήσεις του σκοράροντας 38 πόντους σε μόλις 29 λεπτά συμμετοχής. Το Golden State ανέκτησε το προβάδισμα και με άλλους 33 πόντους από τον Durant κέρδισε και την επόμενη αναμέτρηση, επιστρέφοντας έτσι στην Oracle Arena έτοιμο να σφραγίσει την πρόκριση στον δεύτερο γύρο. Οι πεισματάρηδες Clippers όμως, ως συνήθως δεν το έβαλαν κάτω και κέρδισαν για δεύτερη φορά εκτός έδρας τους πρωταθλητές παρότι δέχτηκαν 45 πόντους από τον KD.

Ποιο ήταν το αποτέλεσμα για την ομάδα του Doc Rivers; Μία ακόμα ήττα στο Staples Center και αποκλεισμός με κάτω τα χέρια. Οι Warriors επικράτησαν 129-110 και πέρασαν στην επόμενη φάση των playoffs του NBA με 4-2, ενώ ο Durant διέλυσε κάθε αμυντικό πλάνο του LA σταματώντας στους 50 πόντους (ρεκόρ καριέρας στα playoffs) με 6/14 τρίποντα. Μάλιστα από το ημίχρονο κιόλας, είχε φτάσει τους 38 με 12/17 σουτ ισοφαρίζοντας την δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία της postseason.

Το ρεκόρ πόντων για ένα ημίχρονο στα playoffs ανήκει στον παλιό παίκτη των Warriors Eric «Sleepy» Floyd (σ.σ. έγινε γνωστός με το προσωνύμιο sleepy γιατί έμοιαζε πάντα νυσταγμένος). Ο τότε 27χρονος guard, είχε σημειώσει συνολικά 44 πόντους στα τρία πρώτα παιχνίδια με τους Lakers για τον δεύτερο γύρο, αλλά στο 4ο πραγματοποίησε την κορυφαία εμφάνιση της καριέρας του σκοράροντας 51 (είχε επίσης 10 ασίστ και 4 κλεψίματα). Πέτυχε 39 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ έκανε δύο ακόμα ρεκόρ. Αυτό των περισσότερων πόντων σε ένα δωδεκάλεπτο στην ιστορία των playoffs, καθώς στην 4η περίοδο πέτυχε 29 και το αντίστοιχο για τα πιο πολλά συνεχόμενα εύστοχα σουτ, αφού σε αυτό το διάστημα έβαλε 12 το ένα πίσω από το άλλο. Έτσι είχε οδηγήσει το Golden State, που κέρδισε 129-121 παρότι έχανε 102-88, στην μοναδική του νίκη στη σειρά.

Το 1994 ο Charles Barkley είχε φτάσει πάρα πολύ κοντά στο να «σπάσει» και τα τρία ρεκόρ του Floyd. Στον πρώτο γύρο οι Suns είχαν αποκλείσει τους Warriors με 3-0 (σ.σ. τότε ο νικητής της σειράς στον πρώτο γύρο κρινόταν στις τρεις νίκες) με τον «Sir» Charles να κάνει το κορυφαίο παιχνίδι της καριέρας του στον 3ο αγώνα. Είχε βάλει 56 πόντους συνοδεύοντας τους με 14 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα ώστε το Phoenix να επικρατήσει 140-133 και είχε ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο με 38 πόντους σκοράροντας 27 στο πρώτο δωδεκάλεπτο με 11/11 σουτ.

Ο Durant επίσης έγινε μόλις ο 4ος παίκτης στην ιστορία των Warriors που πετυχαίνει 50 πόντους σε αγώνα για τα playoffs. Ο τελευταίος που τα είχε καταφέρει ήταν ο Floyd πριν από 32 χρόνια, ενώ είχαν προηγηθεί ο Wilt Chamberlain και ο Rick Barry. Ο πρώτος είχε φορτώσει το καλάθι των Syracuse Nationals με 53 πόντους το 1960 και την ίδια χρονιά είχε βάλει 50 στους Celtics, το 1962 είχε σταματήσει στους 56 απέναντι στους Nationals, ενώ το 1964 είχε φιλοδωρήσει με 50 πόντους τους St. Louis Hawks.

Όσο για τον Barry, στο 3ο παιχνίδι των τελικών του 1967 με τους Sixers είχε σημειώσει 55 πόντους (η δεύτερη καλύτερη επίδοση στην ιστορία των τελικών του NBA) οδηγώντας τους Warriors στη νίκη με 130-124, προτού χάσουν το πρωτάθλημα με 4-2.