Ο Kylian Mbappe είναι ο Pele του 2018! Προς Θεού δεν πρόκειται για σύγκριση ή κάτι τέτοιο, αλλά για ανάλογο επίτευγμα, αφού πριν από τον 19χρονο Γάλλο μόνο ο σπουδαίος Βραζιλιάνος είχε σκοράρει δύο φορές σε νοκ άουτ αγώνα του World Cup σε τόσο μικρή ηλικία.

Απέναντι στην Αργεντινή για την φάση των “16” ο επιθετικός της Paris Saint-Germain έδωσε μια αξέχαστη παράσταση, που θα μείνει στην ιστορία ως μία από τις κορυφαίες ατομικές εμφανίσεις όλων των εποχών στην διοργάνωση και οδήγησε την εθνική του ομάδα στην πρόκριση με σκορ 4-3. Ήταν με διαφορά ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου και από την πρώτη στιγμή άρχισε να ταλαιπωρεί την αντίπαλη άμυνα με την εκρηκτικότητα, την ταχύτητα και την υψηλή τεχνική κατάρτιση που διαθέτει.

Κέρδισε το φάουλ με το οποίο ο Antoine Griezmann σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι και λίγο αργότερα του έδωσε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ παίρνοντας πέναλτι μετά από μία εκπληκτική κούρσα την οποία ξεκίνησε κλέβοντας τη μπάλα πίσω από το κέντρο. Μέσα στα επόμενα λεπτά οι αμυντικοί της Αργεντινής τον έχασαν ξανά, αλλά πρόλαβαν να τον σταματήσουν στα όρια της περιοχής τους με φάουλ. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως δεν τα κατάφεραν. Στο 64′ τους χόρεψε μέσα στην μικρή περιοχή και αφού ελευθερώθηκε έβαλε μπροστά 3-2 την Γαλλία και στο 68′ έφυγε σαν αστραπή στην αντεπίθεση, την οποία ολοκλήρωσε ιδανικά νικώντας ξανά τον Franco Amrani για να κάνει το 4-2 και να αναδειχτεί man of the match.

Έτσι λοιπόν ο Mbappe (ο μικρότερος σε ηλικία Γάλλος που έχει σκοράρει ποτέ στην διοργάνωση) έγινε ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία του World Cup που πετυχαίνει δύο τέρματα στην φάση των νοκ άουτ αγώνων πριν από τα 20α γενέθλια του. Αυτό το μέχρι πρότινος μοναδικό επίτευγμα ανήκε στον Pele. Στα 17 του και στην πρώτη του συμμετοχή στην διοργάνωση ο Βραζιλιάνος είχε σκοράρει τρεις φορές στον ημιτελικό με την Γαλλία και δύο στον τελικό με την Σουηδία, βοηθώντας την ομάδα του να κερδίσει και τα δύο παιχνίδια με σκορ 5-2 και να κατακτήσει το πρώτο της World Cup.